Jaké podcasty máme rádi?

Ráno při snídani, v autě, jako odreagování při práci, při cvičení, večer před spaním… Podcasty nám zní v uších velkou část dne. A každý z nás poslouchá jiný žánr mluveného slova. Někdo vnímá podcasty jako takové vzdělávání přes sluchátka, někdo je bere jako zdroj zpráv z ČR i ze světa, jiný se odreagovává u rozhovorů na nejrůznější témata. Tak jsme dali hlavy dohromady, sepsali, co kdo poslouchá, a přinášíme vám 10 tipů na podcasty z nejrůznějších okruhů.

1. Insider

Téma: česká politika, byznys a média 

Tomáš Jirsa a Michal Půr tvoří rozhovory o aktuálních tématech, které vedou se zajímavými osobnostmi z politiky, obchodu, ale i kultury. Jejich pozvání přijali třeba poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra, gastroodborník Lukáš Hejlík nebo novinář Jindřich Šídlo. Aktuálně je v playlistu přes 30 epizod. Pořad spadá pod zpravodajský magazín info.cz.

2. Z-Talks

Téma: marketing, e-commerce, byznys

Příběhy značek a profesionálů z oboru přímo do vašich uší. To jsou Z-Talks, rozhovory s marketingovými odborníky a osobnostmi české e-commerce. Na jejich zkušenosti se jich ptá Milan Šmíd, ředitel marketingu firmy Zásilkovna. Zkrátka podcast od markeťáků pro markeťáky. A rádi se pochlubíme, že ho natáčíme a produkujeme my. Nový díl vychází každý týden.

3. ELLEness

Téma: zdravý životní styl, péče o tělo, fitness

Dámy, chyběl vám podcast, který by se věnoval zdraví a kondici, ale třeba i módě? Tak jste ho právě našly: magazín ELLE začal každý čtvrtek vydávat rozhovory s odborníky na krásu a péči o sebe sama! Moderuje ho Zorka Hejdová, která mluví s odborníky, jež mají návod na to, jak se cítit skvěle. Třeba Janina Černá vám dá tip, jak žít a jíst bez cukru, a vizážistka Eliška Matějková poradí, jak omládnout pomocí masáží. 

4. Rozhovory z Česka

Téma: sport, hudba, design, technologie, produktivita a mnohem víc

Jestli jste otevřeni všem možným tématům a rádi čerpáte info z nejrůznějších oborů, padne vám do noty podcast od značky Red Bull. Každý díl je zaměřený na jinou disciplínu, takže jednou máte v uších rozhovor s osobností ze světa technologií, podruhé zase z oblasti hudby, módy nebo třeba sportu, ale nechybí ani epizody zaměřené na hlubší otázky, například v jednom z pořadů nazvaném LeapMakers se zakladatel festivalu Utubering rozpovídal o tom, že samota mu pomáhá uvědomit si štěstí. Doporučuje 10 z 10 členů týmu Socialpark!

5. Potraviny

Téma: gastronomie

Máte rádi dobré jídlo? Stát u plotny je pro vás radost, ne povinnost? Pak vám nesmí uniknout podcast Hanky Michopulu, jejímiž hosty jsou osobnosti z oblasti gastronomie. Dozvíte se, jak jedli naši předci a co se od nich naučit, poznáte nejrůznější suroviny a recepty a načerpáte inspiraci a praktické rady do kuchyně.

6. Se ségrou

Téma: životní styl, vztahy, ženské otázky, volný čas

A Cup of Style. Za touto přezdívkou stojí dvě ségry, Nicole a Lucka, influencerky a módní a lifestylové blogerky, které k psaní a focení přidaly i natáčení podcastu. Baví se v něm spolu na nejrůznější témata, která přináší sám život. Podcast vychází pod hlavičkou Elite Bloggers a už má více než 30 epizod.

7. Příběhy 20. století

Téma: historie naší země, lidské osudy

Tento dokumentární cyklus možná znáte z České televize. Přináší příběhy lidí, kteří zažili hrůzy 20. století. Ve formě podcastů si je teď můžete pustit do uší kdekoliv. Uslyšíte strhující vyprávění Čechů vězněných v koncentračních táborech, poznáte osudy těch, co osvobozovali naši zemi od nacistů, těžko vám bude z vyprávění o tom, jaké byly výslechy v 50. letech. Tyhle příběhy by neměly být zapomenuty.

8. Vinohradská 12

Téma: zpravodajství, aktuální témata v souvislostech

Podcast Českého rozhlasu, který vám shrne aktuální dění z domova i ze světa. Připravuje ho tým rozhlasových novinářů pod vedením Lenky Kabrhelové, bývalé zahraniční zpravodajky v USA a Rusku. Nás tento pořad baví proto, že neservíruje čistě jen jednu aktualitu za druhou, ale přináší podrobné informace k dané problematice, vysvětluje kontext a pomáhá tak pochopit souvislosti.

9. Forbes

Téma: byznys, technologie, startupy, příběhy úspěšných lidí

Byznysový magazín Forbes tvoří rozhovory s výraznými osobnostmi z nejrůznějších oblastí, nejčastěji podnikání. Můžete nasát nové vědomosti, poznat příběhy velkých značek, dozvědět se, co trápí a těší šéfy firem. Jaké epizody se nabízí? Třeba interview s Dominikem Haškem, bývalým brankářem, který stojí za tak trošku kontroverzní značkou nápojů Smarty, anebo třeba se Zdeňkem Pohlreichem, jež otevřeně promluví o tom, jaký dopad měla pandemie koronaviru na jeho restaurace. 

10. Joe Trendy

Téma: humor, hudba, sport, filmy, seriály

I u našich východních sousedů vznikají skvělé podcasty. Jeden z nich je nabitý humorem a má ho “na svědomí” komik Joe Trendy. Ten je známý díky stand-up comedy show Silné reči a má i svůj kanál na YouTube. U jeho podcastových rozhovorů se odreagujete a poznáte desítky slovenských osobností z nejrůznějších okruhů. Takže jestli už máte český podcastový rybníček prozkoumaný, pusťte si do uší slovenštinu!

Bonusový 11. tip: Clickbait

Téma: marketing, obsahové kampaně, práce, filmy a mnohem víc

Jirka s Petrem tvoří vlastní podcast Clickbait. “Velmi nepravidelně natáčíme to, jak se spolu otevřeně bavíme o tom, na čem zrovna pracujeme, co nás baví, a co nás naopak moc neoslovilo nebo se podle nás úplně nepovedlo.” Těšíme se, až se natáčení po koronapauze opět rozjede!

Kam dál? Máte ve sluchátkách raději hudbu než mluvené slovo? Pusťte si na Spotify náš playlist k práci!