Chyby při úpravě fotek. Těchto 10 failů nedělejte!

Znáte to, chcete vytvořit co nejhezčí a nejprofesionálnější snímek, až strávíte postprodukcí tolik času, že se to nakonec prostě celé tak nějak zvrhne. Na lehké retuši, vytáhnutí jasu či barev a nebo zvýraznění kontrastu není nic špatného, jen je důležité to nepřehnat. Ve spolupráci s naším fotografickým týmem jsme dali dohromady nejčastější chyby, které se při editaci fotek dělají. Vyhněte se jim a vaše fotoalba budou plná jen vyvedených snímků!

Chyba #1: Editace zdrojové fotografie. Vždy upravujte kopii!

Věděli jste, že úprava originálu snímku má dokonce svoje označení? Říká se jí destructive editing – a asi je zřejmé proč. Můžete tak totiž snadno zničit původní fotku a jen litovat úprav, které se úplně nepovedly nebo vás po letech přestanou bavit. Přece jen každý filtr, například sépiová kost, mají svoji životnost (co se trendovosti týče). Dalším argumentem, proč neupravovat přímo zdrojovou fotku, je, že byste si po editaci nemohli zkontrolovat, jak moc se posouváte od originálu a jestli už těch úprav nebylo přece jen moc. 

Tip: Pracujete ve Photoshopu? Existuje jednoduchý způsob, jak vyřešit editování a nepřijít o zdrojový snímek. Jednoduše vytvořte duplicitní vrstvy originálu při každé úpravě (= úpravy provádějte na vrstvě úprav, nikoli na původní vrstvě).

Chyba #2: Odstranění prvků z fotky pomocí retuše. Retuš není kouzelná hůlka!

Když tu možnost máme, proč si nevymizíkovat pupínek na čele, jizvu nebo flek na tričku, kterého si nikdo před focením nevšiml. Často ale lidi práce s retušovacími nástroji jaksi chytne a pak to dopadá třeba takto. Tak se nenechte strhnout!

Kam zmizely slunečníky, které se odráží na hladině vody? (foto: UnicornBeef)
Jak tento pejsek asi vykonává potřebu? (foto: Dudebrosef)
Nelíbí se mi můj pupík. Prosím můžeš mi ho vyretušovat a udělat nějak… hezčí, víš co? (foto: Runjulierun)

Chyba #3: S úpravou těla se změní i pozadí

Pozor na to, když vás zláká ubrat si pár centimetrů na stehnech nebo naopak přidat nějaký ten objem do svalů, aby se vám nevydařil nějaký takový failík.

Náš kolega, video a fotomág Martin Doležal, a ohýbání v praxi 😄
Arzaylea si zúžila pas, ale nevědomky tak ohnula hrdlo lahve. A trapas na sociálních sítích byl na světě (foto: boredpanda.com)
Šárka Peková ohnula tyčku na Spartě (zdroj: Twitter, @lukas_pecene)

Chyba #4: Editace fotky na nezkalibrovaném monitoru se špatným nastavením barev

Stalo se vám, že jste si zeditovaný snímek nechali vytisknout a výsledné dílo vypadalo jinak než to vaše v počítači? Ono někdy stačí se na upravený snímek jen podívat na jiném počítači, a zůstanete nevěřícně hledět… Kde je chyba? Možná máte obrazovku laděnou silně do zelena. Pohrajte si s nastavením barev (CMS). Na internetu najdete spoustu videí s návody, jak na to. Tady je pár rad od Megapixelu:

Chyba #5: Přílišné ostření aneb Petře, nepřeostři toho vepře!

Ve známém jazykolamu Petr přepepří, v programech na editaci fotek lidé zase často přeostřují. Namísto funkce Doostřit (CTRL+5) proto využijte v programu raději možnost Jasová metoda a dbejte na to, aby síla efektu nepřesáhla hodnotu 150 %. A jak se ujistit, že jste ostření nepřepálili? Zkontrolujte na fotce jemné kontrastní linie, například jednotlivé vlasy, řasy nebo třeba stonky trávy – musí být hladké, ne zoubkovité.

Foto: shutterstoppers.com

Tip: Mrkněte na návod, jak opravit přeostřenou fotografii.

Jirka Král doporučuje: Pokud upravujete fotky z mobilu přímo v mobilní appce, vyplatí se je doostřit vždy, ale pozor – maximálně o 10 %.

Chyba #6: Špatný ořez fotografie aneb Dvakrát měř, jednou řež

Ořezání fotky patří mezi základní editační kroky. Dříve musel fotograf se starou technikou a diapozitivy nad kompozicí záběru hodně dlouho přemýšlet. Dnes se s ořezáním už tak nějak automaticky počítá a je vzhledem k tomu vhodné nechávat si na okrajích snímku rezervu

Věděli jste, že hledáčky některých fotoaparátů zobrazují nikoliv 100 %, ale třeba jen 96 % výsledného záběru, právě skrze možnost dopřát autorovi fotky prostor pro ořez?

Původní snímek, scenérie z naší kanceláře

Proč se na ořez snímků klade takový důraz? Ořezáním fotky lze odstranit její zbytečné nebo rušivé části, vylepšit kompozici, zdůraznit hlavní motiv, srovnat horizont nebo přizpůsobit poměr stran požadovanému účelu. To když třeba fotíte s poměrem stran 3 ku 2, ale víte, že fotky se budou promítat na televizi, můžete přizpůsobit kompozici tak, aby fotky šlo následně oříznout na poměr stran 16×9.

A jak vypadá špatný ořez? Třeba tak, že hlavní motiv/předmět fotografie zabírá celou její plochu, když fotku oříznete tolik, že se předmět doslova dotýká okrajů. Nebo tak, když člověku amputujete kus nohy, ruky, hlavy či ucha…

Ukázka špatného ořezu. Karel a Štefi přišli o kus hlavy a nohou 😔

Na srovnání horizontu nezapomínejte. Silnice, hladina moře, zkrátka rovná plocha by měla na fotce vždy vést rovnoběžně s okrajem fotky. V jiném případě to pak může vypadat, že moře z fotky vytéká. Abyste nakloněnému horizontu zabránili, využijte mřížku pro vyrovnání snímku a až pak jej ořízněte.

Chyba #7: HDR vyhnané do extrému

HDR neboli High Dynamic Range je softwarová berlička foťáku, který není schopen zachytit detaily v temných stínech i vysokých jasech najednou. HDR má zaručit eliminaci stínů a jasů. Na HDR snímku tak jdou vidět všechny detaily, scéna je dokonale prokreslená a barevná. Jenže lidské oko tak svět nevidí – vždy je něco ve stínu a něco v jasu, nikdy se nám nemůže jevit tak dokonale vystínován a zjasněn jako na fotkách s extrémní HDR úpravou, a proto tyto snímky působí mnohdy nerealisticky až kýčovitě. Na správně pořízené HDR fotce bychom neměli poznat, že HDR bylo využito.

Ajaj, tady to HDR někdo trošku přestřelil… (foto: flickriver.com)
✔️ Před a po využití HDR. Snímek se prokreslil, ale editace byla citlivá (foto: medium.com)

Chyba #8: Pokožka plastová jako od panenky Barbie

Hollywoodský styl editování fotek. Tak by se dalo nazvat to, když člověku na snímku uděláte místo pokožky plastický povrch. Právě v Hollywoodu, ve světě celebrit, které prahnou po dokonalosti, se z fotek ztrácí dokonce i realistický vzhled kůže. 

Jak to nedělat (foto: expertphotography.com)

Při retuši pokožky je proto vhodné mít vedle upravované fotky i její originál. Klonovacím razítkem pak důsledně duplikujte texturu kůže, abyste se vyhnuli tomu, že tělo postavy na fotce bude příliš hladké a bez textur. Pokud retušujete obličej ženy, která je nalíčená tvářenkou nebo highlighterem, doporučujeme využít nástroj Healing Brush Tool. Pozor také na žehlení obličeje, ať místo něj nevytvoříte jen flek vedle fleku a tvář bez struktury a detailů.

How To Remove Wrinkles In Photoshop - Photoshop Essentials
Zdroj: photoshopessentials.com

Tip od Martina: Často se stává, že lidé vyretušují jen obličej, ale krk a tělo už neřeší. Je to pak vizuálně hrozný skok a Photoshop obličeje se hned provalí.

Chyba #9: Všechny šoupátka posunutá na maximum aneb Too much úprav

Čeho je moc, toho je příliš. Vyhnat na maximum sytost, jas, kontrast i strukturu nemůže dopadnout dobře. A použít více filtrů najednou také ne. Tady je krásná ukázka toho, jak extrémní úpravy fotky rozpixelovaly nebe, protože snímek po technické stránce tolik zásahů nesnesl:

Chyba #10: Nejednotný styl úprav

Každý fotograf má svůj rukopis, jakými svá fotodíla edituje. Naše rada se ale spíš týká vzhledu digitálních fotoalb, třeba tedy vašeho instagramového profilu. Pohrajte si s fotkami, vyzkoušejte různé presety, filtry, úpravy, a až najdete styl, který se vám líbí, držte se ho a aplikujte jej na všechny budoucí snímky, které si přidáte do feedu. Vizuálně jednotný feed lichotí oku a vypoví o vás, že se v editování fotek vyznáte.

Sladěný feed modelky Nikol Švantnerové. Všechny fotky jsou upraveny stejným presetem (zdroj: Instagram, @nikolsvantnerova_official)

Kam dál? Vytuňte si instagramový feed flatlay fotkami. Tady je návod, jak na to.