Jak seřídit biologické hodiny a nonsense lety nad památkami

Klikni a přečti si, co v tomto týdnu zaujalo naši produkční Nikolu Bastlovou. Neekologické výlety letadlem, trendující kombucha na imunitu a historie siesty v jižních zemích. Pět odkazů, pět článků, pět zajímavých informací. Přejeme příjemné čtení!

Thai Airways chystá pro skupinu ‚vyvolených‘ pasažérů vyhlídkový let nad 99 památkami v zemi.

„Přiznám se, že takovéto projekty mě absolutně šokují. Četla jsem už před pár týdny o podobné aktivitě australských aerolinek a tady je další! Rozumím tomu, že doba není dobrá a všichni se snaží vymyslet, jak z toho ven – včetně aerolinek. V tomto případě je to ale hodně na úkor životního prostředí a z toho je mi až smutno,“ komentuje Nikča.

Ve Španělsku je nízká produktivita, přesto lidé tráví poledne siestou. Flexibilní pracovní doba by mohla pomoct, říká expertka.

„Máme dlouhou pracovní dobu, někdy od devíti do devíti, a ztrácíme dvě až tři hodiny obědem. To je nesmysl,“ uvedla Nuria Chinchilla, která vede Mezinárodní středisko pro práci a rodinu a reprezentovala Španělsko v OSN.

Zdroj: bbc.com

„Na každé dovolené v Itálii jsme se pokaždé bavili o siestě a byli fascinovaní z toho, že dát tu si tu oběd kolem jedné hodiny odpoledne je často prakticky nemožné, protože všichni siestují. Tento článek z BBC zajímavě popisuje historii odpoledních odpočinků, jejich vliv na pracující lidi i snahu tuhle tradici změnit,“ dodává Nikola.

Popularita kombuchy, nápoje starého 2200 let, stoupá. Na tu českou od značky MAGU jsou čekací listiny.

„Kombuchu jsem ráda pila v Austrálii i Americe, kde jsem pobývala. V Česku jsem zatím nenašla žádnou, která by se zahraničním verzím vyrovnala. Dokonce jsem si tento nápoj zkoušela vyrobit i doma, ale to se rovnalo skoro katastrofě,“ směje se Nikča, a dodává: „Proto se těším, až ochutnám tuhle kombuchu z dílny Marka Siwy.“

Zdroj: forbes.cz

Nová kampaň Českého červeného kříže edukuje veřejnost a zdůrazňuje, že darování krve je i v současné době velmi důležité.

„Tahle myšlenka se mi moc líbí. Sama totiž chodím pravidelně darovat krev – což mi připomíná, že jsem od jara nebyla, a měla bych to napravit! Zároveň mě šokoval fakt, že každý z nás potřebuje transfuzi průměrně 4x v životě. Je proto důležité lidem připomínat, jak moc je tahle aktivita důležitá. Protože krev se uměle zatím vyrobit nedá…“

Jak seřídit biologické hodiny? Nerušit cirkadiánní rytmus modrým světlem a dodržovat rutinu je základ.

„Po přečtení knížky Proč spíme jsem se začala víc než kdy dřív zajímat o zdravý spánek. Tento článek uvádí – stejně jako kniha, tipy a zajímavosti související se spánkem. Sama mám spánek na prvním místě a chodím spát pravidelně už kolem desáté večer. Protože vím, že pokud nebudu spát alespoň osm hodin, druhý den bude na pytel,“ přiznává Nikča narovinu.

Zdroj: forbes.cz

Kam dál? Přečtěte si, co mají společného herci Ryan Gosling a Hugh Jackman.